Mi sa oprit ciclul dupa prima zi de antinconceptionale

Ciclul menstrual

Postata de biby64 cu 10 ani in urma.

Buna ziua !

Mi sa oprit ciclul in momentul in care am inceput anticonceptionale Yaz . Le-am luat din prima zi de ciclul si de atunci nimic. Au trecut 4 zile si nimic. Am continuat sa iau anticonceptionalele. Intrebarea mea e :
Ce sa fac, ar trebui sa ma ingrijorez, e vorba doar de o dereglare? E normal ? Cand voi avea ciclu menstrual ? Sa continui cu pastilele?

Raspunsuri (3)

Mirela Constantin

acum 10 ani

Intrebarea este daca ti le-a recomandat medicul ginecolog? Nu toate organismele sunt la fel si desi la noi unii medici chiar dau dupa ureche medicamente, exista si ginecolgi care merita tot respectul. Eu merg la Donna Medical Center la ginecologul meu o data la 6 luni ca sa verificam daca totul e ok. Si eu iau anticonceptionale si pledez pentru ele, dar numai sub monitorizarea atenta a medicului (au si efecte adverse pe care nu vrem sa le simtim pe pielea noastra). Ideea este ca nu e normal sa ti se opreasca ciclul insa nu stiu cum funtioneaza aceasta marca de anticonceptionale, depinde daca ai mai luat inaint esi alta marca, depinde cand, cum si ce efecte au avut, etc. Sfatul meu este sa mergi la doctor si sa-i povestesti tot istoricul. Numai el te poate ajuta cu adevarat. Succes!

biby64

acum 10 ani

Ok..oricum mergeam la medic doar ca abia saptamana viitoare am programare si sunt putin ingrijorata. Nu mia recomandat medicul aceste anticonceptionale,inainte am luat diane 35 si mam lasat de ele acum 6 luni..si m-am apucat din nou doar ca de data asta de Yaz si fara recomandarea medicului. Am cerut raspunsuri deoarece sunt ingrijorata si medicul meu nu ma poate primi decat sapt viitoare.

Mirela Constantin

acum 10 ani

am inteles, sigur se va rezolva cu bine.