Îmi întârzie menstruația, sunt însărcinată ?

Ciclul menstrual

Postata de Sanda cu 8 luni in urma.

Bună, deja de 4 zile îmi întârzie menstruația , Menționez ca cu o zi înainte de ziua in care trebuia sa se înceapă am avut durerile de cap pe care le am mereu și sânii au început sa ma doară tare , însă durerea de sâni de-obicei apărea cu o săptămâna de menstruație acum însă in ziua in care trebuia sa îmi vina menstruația , in Aprilie am avut contact sexual protejat cu prezervativ însă nu am luat contraceptive , după care menstruatia a fost regulata pana acum , ar putea fi o menstruație peste sarcina sau cum ? As putea fi însărcinată ? Am făcut un test de sarcina și a fost negativ , , însă in Iulie am fost și la ecografie cu sistemul urinar la care mi-a zis ca pereții vezicii urinare este un pic mărita , ma gândesc ca dacă era o sarcina medicul avea sa observe ceva nu ? Va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi ca stau pe gânduri de ceva vreme , plus am pus ceva kg pe mine și am schimbat regiunea pe 2 săptămâni , dar sunt paranoica un pic și am impresia ca și burta creste sau ca am constipații

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Daca ati avut un contact sexual protejat si testul de sarcina a iesit negativ, cel mai probabil nu esti insarcinata. Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de mai multi factori, printre care stresul, schimbarea dietei, fluctuatiile in greutate sau nivelurile hormonale. Durerea de sani si durerile de cap pot fi si ele simptome obisnuite inainte de menstruatie.

In ceea ce priveste ecografia la sistemul urinar, aceasta nu detecteaza in mod normal sarcina. Astfel, medicul nu ar fi putut observa daca esti insarcinata sau nu in timpul acelei ecografii.

Daca te ingrijoreaza aceste simptome si intarzierea menstruatiei persista, este intotdeauna indicat sa consulti un medic pentru o evaluare adecvata. Acesta poate solicita teste suplimentare sau te poate indruma catre un specialist daca considera necesar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859