Mi-a venit menstruatia cu o saptamana mai devreme

Ciclul menstrual

Postata de annie9988 cu 8 ani in urma.

Buna ! Astazi mi-a venit menstruatia ( cu o saptamana mai devreme ) insa nu am aceleasi dureri mari, iar culoarea este putin mai inchisa. Acum 18 zile am avut un contact sexual neprotejat insa nu a ejaculat inauntru , plus ca asta s-a intamplat cu 2 zile dupa terminarea menstruatiei , iar din cate spune calendarul fertil nu prezinta riscuri de sarcina . In urma cu 7 zile am mai avut un contact sexual , tot neprotejat , dar nici atunci nu a ejaculat inauntru , calendarul fertil prezentand riscuri minime . Test de sarcina nu am facut inca , dar din cate am inteles pot face abia dupa o saptamana de la terminarea acestei menstruatii . Greturi am avut o zi dupa 12 zile de la primul contact , insa cred ca era din cauza alimentatiei , ameteli am avut cateva , dar nici aici nu cred ca e din cauza asta , probabil erau de la oboseala , in rest nu am avut alte simptome . Este posibila o sarcina ? La cat timp de la contactul sexual pot face un avort ? Multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

Ioana

acum 8 ani

Buna,
Asteapta cateva zile si fa un test de sarcina. Daca este cazul de avort discuta cu medicul tau despre avortul medicamentos. Avortul medicamentos nu necesita anestezie sau interventie chirurgicala, dar poate fi realizat doar in faza de inceput a sarcinii.