Metoda de intarziere a ciclului/intarziere

Ciclul menstrual

Postata de serbcriss cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

As dori sa stiu ce as putea sa iau pentru a-mi intarzia cateva zile cilcu/ sa imi vina ciclul mai repede. Motivul este : am nunta in mai iar ciclul meu menstrual este ca un ceas elvetian. Nu ar fi o problema atat de mare daca in prima zi a doua zi m-as simti normal, dar am dureri destul de mari si o dispozitie atat de p***a de cele mai multe ori, astfel incat nu as dori ca in ziua nuntii sa nu ma pot bucura asa cum ar trebui .
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Daca doresti sa iti intarzii sau sa iti avansezi ciclul menstrual, cea mai comuna metoda este utilizarea pilulelor contraceptive. Acestea schimba felul in care corpul tau produce si gestioneaza hormonii, lucru care poate determina debutul menstruatiei.

Ar fi bine sa iei legatura cu un medic ginecolog pentru a stabili care este cea mai potrivita metoda pentru tine. Un examen medical amanuntit si discutia cu un specialist in domeniu te vor ajuta sa iei decizia corecta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cat-de-eficiente-sunt-remediile-naturale-pentru-amanarea-menstruatieii_17989
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187