mestruatie intarziata

Ciclul menstrual

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Numele meu este Simona si am 18 ani. De ceva timp ma confrunt cu o problema: in urma cu 2 luni (iunie) menstruatia mi-a venit de doua ori in aceeasi luna, iar in iulie a lipsit (amenoree), urmand ca tocmai din august sa-mi reapara, insa cu o durata mai scurta (3 zile in loc de 6 cum era de obicei)!.

Vreau sa va intreb ce trebuie sa fac? Ce am?

Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala si nici nu iau anticonceptionale. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata domnisoara,

Nu toate femeile au ciclul menstrual perfect regulat, chiar si la o femeie cu ciclul regulat pot exista perioade in care acesta sa-si modifice caracteristicile. Efortul fizic intens, stresul, infectii, cure de slabire, tulburari hormonale pot determina perturbari ale menstruatiei.

Daca simptomatologia persista ar fi bine sa consultati un medic ginecolog. Multa sanatate!