Menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de scoobydii cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu o problema in legatura cu mentruatia. Luna aceasta, pe 22 februarie se fac 2 saptamani de cand nu mi-a venit ciclul. Imi este putin frica deoarece nu mi s-a intamplat niciodata sa intarzie atat de mult. Tin sa va spun ca am avut contacte sexuale, dar toate protejate. Nu s-a rupt prezervativul, nu s-a intamplat nimic. Am facut 4 teste de sarcina la interval de 2 zile fiecare, toate dimineata, toate negative. Simptomele inainte de menstruatie exista: sani umflati,durerosi, durere abdominala, in special in partea stanga. Care ar putea fi cauzele pentru care menstruatia intarzie atat de mult? Va rog frumos sa ma ajutati! Va multumesc mult.
Am 19 ani.

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesar investigatii in sfera ginecologica cat si in cea endocrinologica (privind eventualele dezechilibre hormonale ) pentru identificarea cauzelor sangerarilor disfunctionale (in cadrul ciclurilor anovulatorii =absenta ovulatiei corpul galben nu se formeaza, secretia de progesteron este practic absenta, frecvent intalnite la adolescente , dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) si din ciclurile ovulatorii, cand corpul galben format este anormal, producand progesteron in cantitate scazuta sau persista anormal de mult )

scoobydii

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns. Azi, dupa 13 zile, a venit bucuria. Dupa ce trece ma voi duce la un control. Va multumesc!

scoobydii

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns. Azi, dupa 13 zile, a venit bucuria. Dupa ce trece ma voi duce la un control. Va multumesc!

scoobydii

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns. Azi, dupa 13 zile a venit bucuria. Dupa ce trece , ma voi duce la un control. Va multumesc inca o data!

scoobydii

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns. Azi, dupa 13 zile, a venit bucuria. Dupa ce trece ma voi duce la un consult. Va multumesc inca o data!

elena

acum 12 ani

nu mi a venit ciclu de o luna si am facut un test de sarcina si a iesit negativ.am facut sex si ne protejat dar prietenu meu nu si a dat drumu in mn .vreau si eu un raspuns ce trebuie sa fac sa mi vina .