menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de bionda rasfatata cu 12 ani in urma.

buna ziua.mentionez ca sunt foarte speriata si nu am la cine apela deoarece sunt intr-o tara straina .am 18 ani.am luat iazmin un an apoi am renuntat cam 6 luni.de o luna iau dn nou numai ca am scurgeri de culoare maronie..mentioanez ca am terminat tiate pastilutele si astept de doaua zile sa imi vina ciclu dar nici un semn doar scurgerea de culoare maronie..inainte sa iau anticonc av ciclul pe data de 17 acum ca am luat past stiu ca atunci cand faci pauza de 7 zile trebui sa ai menstruatie adica eu trebuie sa am aqm menstruatie cam p data de 7,8 dar deocamdata nu am si sunt f ingrijorata.va rog mult de tot dati mi un raspuns..

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in conditiile in care ati administrat corect contraceptivul, la timpul potrivit,nu aveti menstra in cele 7 zile de pauza, nu prezentati greturi, varsaturi, atunci este putin probabil sa existe o sarcina. daca sangerarile menstruale nu apar de doua ori la rand (consecutiv), ar fi necesar sa va adresati medicului de familie (este posibila o sarcina) si sa intrerupeti administrarea contraceptivului pana va asigurati ca nu sunteti insarcinata. modificarile de culoare ale secretiei vaginale pot fi un semn al infectiilor genitale (vaginita, cervicita)