Menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de Sim13 cu 12 ani in urma.

Am si eu o intrebare, va rog frumos. Folosesc anticonceptionale Yasmin de apx 3 ani, timp in care nu am facut pauza. In ultima perioada am observat ca menstruatia imi vine tot mai putina, de la luna la luna. Intentionez sa merg si la un control ginecologic, insa mi-ar fi de ajutor si parerea dvs. Trebuie sa iau o pauza cu anticonceptionalele? Asta sa fie problema? Ce ma indrumati? Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in cazul in care ati utilizat anticonceptionalele conform schemei si nu se pune problema de o sarcina nedorita, atunci menstruatia mai redusa cantitativ de principiu nu semnifica o afectiune, aceasta fiind un efect al anticonceptionalelor. cat despre pauza, aceasta va ramane la alegerea dumneavoastra. unii medici recomanda pauze la 4-5 ani de utilizare, altii nu. in plus, in functie de varsta pe care o aveti dumneavoastra si de anticonceptionalul pe care il utilizati, mai exista si riscul reactiilor adverse, dar acesta pana la urma exista la orice medicament ati utiliza. totusi, in cazul in care aveti si alte manifestari, este recomandat intradevar sa consultati un medic ginecolog, acesta fiind in masura sa va recomande un tratament adecvat in urma unui consult.

va urez o zi buna

Sim13

acum 12 ani

Va multumesc foarte mult inca o data pentru raspumsurile dvs! O seara frumoasa!