menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de luizaantoneta cu 12 ani in urma.

Buna ziua!

Am o fata care in luna mai a implinit 12 ani. Incepand cu luna iulie a inceput sa-i vina ciclul pentru, care a continuat si in luna august. Problema este urmatoarea: ciclul menstrual s-a oprit incepand cu luna septembrie, este ceva normal sau ar trebui sa o duc la un cntrol?

Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Mergeti cu ea la un control la ENDOCRINOLOG (nu la ginecolog ca nu aveti ce cauta acolo) doar daca nu are menstruatie 3 luni la rand. Altfel nu este motiv de ingrijorare.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o amenoree patologica poate fi definita dupa 4 luni de absenta a menstruatiei, fara sa fie vorba de sarcina, renuntare relativ recenta la pilule anticonceptionale, fara o problema afectiva. Aceasta poate fi indusa de un efort fizic intens, ca la sportivele de performanta, sau in cadrul uneor afectiuni endocrinologice, infectii ale organelor genitale.