menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de simonel cu 14 ani in urma.

buna.dak cineva ma poate ajuta cu un sfat.tot timpul am avut un ciclu regulat (de 5 zile) dar de cateva luni mai urmeaza inca vreo 2 saptamani de cheguletze.trebuie sa fac un control ginecologic?specific k alaptez de 1 an si 3 luni.am 29 de ani.multumesc pt raspunsuri

Raspunsuri (6)

raluca

acum 14 ani

Citat:
buna.dak cineva ma poate ajuta cu un sfat.tot timpul am avut un ciclu regulat (de 5 zile) dar de cateva luni mai urmeaza inca vreo 2 saptamani de cheguletze.trebuie sa fac un control ginecologic?specific k alaptez de 1 an si 3 luni.am 29 de ani.multumesc pt raspunsuri

Buna,
Da, trebuie sa mergi la un control, nu e bine sa stai asa mai ales ca ai aceste chegulete. Poate o fi o raceala, dar cel mai bine doctorul iti va spune ceea ce ai, cine stie poate iti va da si un tratament. Mai ales ca ai nascut, mergi neaparat la medic. Sa-ti traiasca bebe si sa auzim numai de bine. Pe curand si astept raspuns

Adrienne

acum 14 ani

Daca o persoana de sex feminin nu este nici adolescenta si nu are nici varsta peste 40 de ani, dar se confrunta cu schimbari in ceea ce priveste ciclul menstrual lunar, 3-4 luni la rand, trebuie sa se prezinte la un control de specialitate. Aceste schimbari pot fi : durata ciclului mai mult de 7 zile,f. abundent [aceasta inseamna ca se elimina cheaguri de sange sau se consuma un tampon pe ora, timp de 8 ore ] ,sangerari intre menstruatii, orice durere pelvina, neasociata ciclului menstrual, care dureaza mai mult de o zi.

ionica

acum 14 ani

Citat:
buna.dak cineva ma poate ajuta cu un sfat.tot timpul am avut un ciclu regulat (de 5 zile) dar de cateva luni mai urmeaza inca vreo 2 saptamani de cheguletze.trebuie sa fac un control ginecologic?specific k alaptez de 1 an si 3 luni.am 29 de ani.multumesc pt raspunsuri

Este bine totusi sa faci un control daca deja ai avut o sarcina, este chiar recomandat. Cat despre aceste cheaguri nu te speria este normal sa le ai. Menstruatia este formata din sange, elemente musculare, cheaguri de sange, care rezulta din eliminarea mucoasei uterine care apare in absenta fecundarii ovulului.Sanatate multa.

Barbie

acum 14 ani

de preferabil mergi la un control ginecologic...nu e in regulacu chiagurile de sange....si eu am avut si era gata gata sa fac anexita [inactivitatea ovarelor] mai ales ca ai spus ca aveai ciclul regulat...normal nu ar trebui sa apara inca 2 zile de menstruatie....succes :*

simonel

acum 14 ani

va multumesc tuturor.o sa merg zilele astea la un control.sper sa nu fie nimik grav v-am pupat

margareta

acum 13 ani

nu pot ramane insarcinata ce sa fac