menstruatie sau sarcina

Ciclul menstrual

Postata de adelha cu 10 ani in urma.

buna ma numesc nicoleta am si eu o intrebare in luna martie pe data de 5 mi-a venit menstruatia , de la terminarea menstruatiei am facut sex neproteja pt ca ne dorim un copil luna aceasta pe 1 deja mi-a venit menstruatia, test de sarcina am facut si imi arata ca nu sunt insarcinata , ma intreb ce poate fi ? multumesc ast raspuns

Raspunsuri (5)

doctor x

acum 10 ani

Salut..ce te tot miri..mai mult ca sigur ai un ciclu neregulat si se intampla din cand in cand sa ai abateri..asta din cauze genetice,alimentatie cu carente,si acum in mare parte datorita faptului ca organismul tau a primit hormoni de care a fost privat mult timp...se va autoregla...multa bafta cu bebele

adelha

acum 10 ani

vreti sa spuneti ca sunt insarcinata???? si daca am facut testul de sarcina si a iesit ca nu sunt dar l-am facut pe cilu fiind si e la 2 saptamani si 4 zile de la ovulatie dupa calculele mele , si inca cv menstruatia e spre roz si e putina ! multumesc

adelha

acum 10 ani

vreti sa spuneti ca sunt insarcinata???? si daca am facut testul de sarcina si a iesit ca nu sunt dar l-am facut pe cilu fiind si e la 2 saptamani si 4 zile de la ovulatie dupa calculele mele , si inca cv menstruatia e spre roz si e putina ! multumesc

doctor x

acum 10 ani

stai si gandeste
daca ai un ciclu bine delimitat asta inseamna cam 28-30 zile
asta inseamna ca ovulatia va fi in a 12-16 zi de la inceperea ciclului (nu uita ca vorbim de o femeie cu un ciclu regulat si constant)
ac***a in vedere ca durata de viatza a unui ovul este de cca 24 ore si un spermatozoid cam 3 zile trebuie sa "tragi" tare in acea perioada daca vrei un bebe
daca esti insarcinata in general organismul evita orice pierdere de orice fel si ciclul dispare
Dar sunt si femei care au o mica menstruatie pe parcursul graviditatii dar asta nu este o regula)
Asa ca stai cuminte si asteapta..spera sa nu ai cumva o raceala agravata sau anexita sau alta afectiune

adelha

acum 10 ani

asta sper si eu sa fie sarcina si nu altceva , multumesc mult