Menstruatie prelungita?

Ciclul menstrual

Postata de Leo cu 9 luni in urma.

Buna ziua. Pe data de 11 iulie mi-a venit cm care a ținut până pe data de 16 dimineata. Pe data de 18 au început mici sangerari rozuli care au devenit putin mai abundente si de culoare rosu începând cu data de 21. Parca ar fi la început de cm. Pe data de 16 seara am avut contact intim cu sotul.Am 44 de ani. Despre ce ar putea fi vorba? Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Sangerarea prelungita si intermitenta poate avea mai multe cauze. Aceasta poate fi cauzata de dezechilibre hormonale, cum ar fi perimenopauza (faza de tranzitie catre menopauza), cand nivelurile hormonale incep sa fluctueze. De asemenea, alte cauze posibile pot include fibroame uterine (tumori benigne ale uterului), polipi uterini, infectii sau anumite medicamente. Este important sa consultati un medic ginecolog pentru a stabili cauza exacta a sangerarii prelungite si pentru a primi un diagnostic adecvat si tratamentul corespunzator. Un consult medical va oferi informatii mai detaliate si va ajuta la a lua masurile necesare pentru a remedia aceasta problema.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504