Menstruatie prelungita

Ciclul menstrual

Postata de dream_cloud cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

Sunt in prima luna de Yasmin si menstruatia mea a ajuns la 16 zile deja si inca nu se opreste. Dupa a 7-a zi nu se mai comporta ca o menstruatie obisnuita, are culoare putin mai inchisa si este mai putin abundenta. Nu este vorba numai de petele acelea maronii care pot aparea, pentru ca este in cantitate destul de mare.
Tot luna aceasta, am inceput un tratament cu Ofloxin si Flamexin, pentru o anexita mai veche, tratament pe care trebuie sa-l repet si la menstruatia urmatoare, conform recomandarii medicului.
In afara de menstruatia asta de neoprit, ma dor foarte rau si sanii si de vreo 2 zile si ovarul stang.
Am vorbit cu medicul si mi-a spus ca este normal, fiind prima luna de Yasmin la care se adauga Ofloxinul care acum decongestioneaza ovarele. Mi-a mai spus ca daca este in continuare abundent, sa iau Fitomenadiona si Etamsilat, lucru care mie nu mi se pare totusi in regula.

Cu toate astea, sunt ingrijorata, deoarece conform regulii, peste 8 zile ar trebui sa inceapa iar menstruatia si eu nici pe cea de luna asta n-am incheiat-o. In plus ma simt foarte slabita, pierzand o gramada de fier si alte minerale.

Ce ar trebui sa fac? Sa astept sa treaca de la sine, sa o opresc cu Fitomenadiona si Etamsilat? E normal totusi sa se intample chiar asa?

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Consulta medicul endocrinolog care ti le-a prescris (sper ca nu sunt prescrise de ginecolog fara analize prealabile). NU este normal sa se intample asa ceva!!

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

argiplus

acum 13 ani

Consuma si 100 ml/zi Berry Nectar. Noi folosim mereu pt tulburari http://www.aloevera-forever.eu/Aloe-Berry-Nectar.html

marilu123

acum 13 ani

este foarte normal se numeste spooting si se poate intimpla in primele 3 luni de ac, ori le schimbi ori ai rabdare sa se obisnuiasca corpul cu ele.

Amnesia

acum 13 ani

nu cred ca este normal totusi sa ai asa de mult.eu iau Duphaston si am luat si Flamexin,dar nu am patit asa ceva.mergi la un alt medic.parerea mea.

zambetsilacrima

acum 13 ani

Nu prea este noral ce ti se intampla! Sincer, nu vreau sa te sperii, dar la fel am patit si eu in toamna, menstruatia m-a tinut 19 zile, doar ca nu era o simpla menstruatie. Vazand culoarea inchisa si cantitatea mica, plus durere de burta si de sani, am fost inspirata sa fac un test de sarcina, care, surpriza, a iesit pozitiv. Dar surpriza cea ai mare a fost cand la controlul ginecologic, in uter nu era nimic. Bebele ramasese blocat in trompa dreapta si am fost nevoita sa ma operez de sarcina extrauterina tubara dreapta, ramanand fara o trompa uterina! Asa ca fa-ti un test! Nu strica!

Anonim

acum 13 ani

Am baut si eu Yasmin si am patit acelasi lucru.le-am oprit si am consultat un alt medic care mi-a prescris alte anticonceptionale si m-a trimis sa fac si analize. Ceea ce medicul care mi-a prescris yasmin nu a facut-o. Sfatul meu ar fi sa faci la fel.