Menstruatie întârziata?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11707695136 cu o luna in urma.

Buna am avut un conact sexual neprotejat cu prietenul meu in data de 03.02 sa rupt prezervativul dupa luat o pastila de a 2 a zi iar in data de 04.02 iar am avut un contact sexual si iar sa rupt si am luat un ellaone , am efectuat mai multe teste de sarcina
Si toate sunt negative , ieri in data de 01.03 mi a venit ciclu am sangerari de culoare inchisa maro , am mai efectuat azi un test de sarcina a iesit negativ, oare este vreo un semn sa raman însărcinată? Tin sa preciez ciclul nu este abundent este normal
Si lent

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In cazul dumneavoastra, exista doua posibile explicatii pentru sangerari de culoare inchisa maro.

Prima, poate fi legata de pastila de a doua zi pe care ati luat-o, care poate declansa unele anomalii ciclice sau spotting (sangerari intre cicluri).
A doua explicatie ar fi faptul ca prezervativul s-a rupt si probabil ati luat o pastila de aceasta data pentru a preveni sarcina. EllaOne, pilula pe care ati luat-o, poate provoca si ea sangerari neobisnuite.

Culoarea inchisa a fluxului sanguin menstrual este de obicei normala si este adesea observata la inceputul sau sfarsitul menstruatiei.

Testele de sarcina, daca au fost facute corect, sunt in general foarte precise. Daca toti acesti factori au iesit negativi, este putin probabil sa fiti insarcinata. Va recomandam un consult de specialitate la un medic ginecolog.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966