menstruatie neregulata

Ciclul menstrual

Postata de lori_mzq cu 13 ani in urma.

Am 12 ani si pe 1 aprilie 2011 mi''a venit menstruatia...m''a tinut 6 zile, iar la o saptamana dupa ce mi s''a terminat mi''a venit din nou...sunt igrijorata si eu si mama mea...va rog ajutati''ma...sfaturi orice

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Nu te ingrijora prea rau, la inceput e normal sa fie tot felul de dereglari. Vezi cat dureaza si cat de abundenta e. Daca dureaza mai mult de 5 zile si curge mult, mergi la medic. Daca dureaza normal (vreo 4 zile asa) dar apare din nou peste 1-2 saptamani mergi la medic. Daca iti trece acum si iti mai vine peste 1 luna stai linistita. Pana atunci, ia niste calciu (eu iti recomand Cal-C-Vita sau calciu efervescent (din acela pe care il pui in apa).
Nu te ingrijora si felicitari pt acest eveniment! :)

lori_mzq

acum 13 ani

Iti multumesc....dar nu sunt prea mica pentru ginecolog ?

acum 13 ani

Nu sunt buna cunoscatoare in acest domeniu, dar pot sa-ti spun ca mie mi-a venit pe la 14 ani si apoi dupa trei luni am mai avut menstruatie,deci la mine a intarziat(asta daca imi aduc bine aminte)- e doar o parere din experienta mea.
Cel mai bine este sa discuti cu un medic, iti recomand pagina Doctorului Georgescu Cristian Alexandru, care iti va raspunde la intrebare.

Iuli

acum 13 ani

Nu la ginecolog ar trebui sa mergi ci la medicul endocrinolog.

lori_mzq

acum 13 ani

aha..multumesc :)