menstruatie la copil de 12 ani

Ciclul menstrual

Postata de CESSONIA cu 14 ani in urma.

este normal sa ii intarzie menstruatia fiind la inceput..? ciclul i-a venit in luna 04.2009 cate 7 zile ,cu pierderi mai de sange..iar de 1 luna si jumatate nu a mai avut menstruatie..
i-am dat in octombrie fier si calciu,la sfatul medicului de familie..ce sa fac ?

Raspunsuri (163)

Sheila

acum 14 ani

In primii ani este ceva foarte normal, nu trebuie sa va speriati menstruatia se va regla dupa 3-4 ani. Abundenta este o problema, mergeti la un specialist poate ii da un tratament pt reglarea menstruatie

laura

acum 14 ani

Nu trebuie sa te ingrijorez, este normal sa se intamle asa. Pentru ca ia venit atat de repede ciclul menstrual, de aceea sunt si dereglarile. Daca timp de trei luni nu apare menstruatia este o problema, si abia atunci ar fi un semn de intrebare. Pe curand!

vasilica

acum 14 ani

Nu trebuie sa fie un motiv de ingrijorare ca menstruatia nu i-a venit la timp. In general, ciclul are 28 de zile. Dar la inceput, deseori timp de 1-2 ani, ciclul este neregulat. Cel mai bine este sa o sfatuiti sa poarte in gentuta un tampon protector.

marialeea

acum 14 ani

Draga Cessonia, si eu am patit acelasi lucru in primii ani de ciclu. Este perfect normal. Nu te ingrijora. Si la mine a fost abundent, si cam asa a continuat pana la 30 de ani, din pacate. Sper din suflet sa nu fie si cazul fetitei tale! Oricum, e foarte bine ca i-ai dat calciu. Eu una am luat si magneziu, pentru ca am facut sapsmofilie (lipsa acuta de magneziu, adica) de la pierderile astea mari de sange. Iar in primii ani, imi aduc bine aminte, erau luni intregi cand nu imi venea deloc. Asa ca fii sigura ca nu e nici un bai. Continua cu calciul si magneziul, mai ales ca e varsta la care copiii au mare nevoie de asa ceva. NUMAI BINE SI MULTA SANATATE! STAI LINISTITA!

cessonia

acum 14 ani

multumesc mult pt raspuns..mai m-am linistit...e bine sa ai cu cine sa comunici ..

elenusha

acum 14 ani

mie mi-a venit ciclul la 11 ani:)...

oana

acum 13 ani

Am o prietena care are 12 ani si are ciclu finca este desvoltata tu esti?

ana

acum 13 ani

prietena mea e dezvoltata si are ciclu

olaru andreea maria

acum 13 ani

si daca ai mici greturi si mici dureri de burta?inseamna ca trebuie sa iti vina ciclur?

Marcela

acum 12 ani

Tie tea venit cuclul la 11 ani ???
Eati foarte dezvoltata draga lenutza

mya

acum 11 ani

pai da daca ai miki greturi si te doare burta sar putea sa vina ciclul nu neaparat ...dar sincer sa iti zik mie cand mia venit nu ma durut nimik

anqa

acum 14 ani

am avut aceeasi problema cu fetita mea.cand i-a venit primul ciclu a fost foarte abundent si de durata,am mers la ginecolog si i-a prescris un tratament naturist care a dat rezultate foarte bune.mi-a spus ca e normal ca in primul an sa aiba un ciclu neregulat insa nu trebuie sa stai fara sa faci nimic.exista medicamente care pot regla menstruatia si totodata fluxul.multa sanatate!

mary

acum 14 ani

nu dati la copile de 12 ani "medicamente care pot regla menstruatia si totodata fluxul" pt ca organismul singur se regleaza , ii trebuie numai timp. mie mi-a venit tot la 12 ani cu dureri groaznice si neregulat si abundent si tot ce era mai rau, doctorul mi-a prescris anticonceptionale specifice "afectiunii" si mai rau a fost! mi-au aparut chisturi, noduli mici, si am luat mult in greutate, abia cand nu le-am mai luat s-a linistit orgaismul si pe la 14 ani s-a reglat , s-a redus la 4 zile si am scapat de dureri ... Foarte bine ca i-a Ca si Fe dar si mai bine ar fi daca i-ati da granule homeopate! nu contin chimicale, nu se depun in oase si costa si mai putin . sanatate

anqa

acum 14 ani

nu sunt de acord cu dumneavoastra deloc.hemoragiile disfunctionale aparute la inceput trebuie tratate chiar daca sunt "normale".anormal ar fi sa lasi un copil de 12 ani sa se chinuie 10 sau 12 zile cu o menstruatie abundenta.in cazul nostru a fost vorba de medicamente naturiste nu hormonale.trebuie sa invingem mentalitatea ca"e normal sa fie abundent si neregulat doar asa e la inceput".

mary

acum 14 ani

Nu vad unde precizeaza Cessonia ca fetita ar avea hemoragii disfunctionale?! se intampla si dupa ani de zile sa mai sara cate o luna dar la inceput... Sunt perfect de acord cu tratementele naturiste(homeopate) , dar nu cu medicametele - imi cer scuze daca nu s-a inteles asta din mesaj!
Menstruatia tine foarte mult si de alimentatie: o dieta bogata in grasimi va genera o menstra mai abundenta, de ex vegetarienele au ciclu de 1-2 zle maxim si fara dureri! Va invit sa citit " Menstruatia - un fenomen necesar? " de pe net (un site eco).
numai bine

Andra

acum 14 ani

Scuze am 12 ani si nu mi-a venit ciclul dar mi-a enit o scurgere albe ...Este ceva de alarmat ???

cristina

acum 13 ani

nu si mie mi se scurge acea secretie alba-galbuie da am aflat de pe inernet ca aceasta scurgere iti vine inainte de a-ti venit ciclul,nu e nimik de alarmat

cristina

acum 13 ani

yo asa am auzit ca nun se mai fac copii

catalina

acum 12 ani

si eu am o scurgere alba si nu stiu ce e o am de mult mult mult timp si nu stiu ce inseamna nu mia venit ciclu anm 12 ani si sunt desvolta

selena

acum 12 ani

e o mare tampenie, intrebati-va mamele mai bn

Pag 1 din 9