menstruatie intarziata

Ciclul menstrual

Postata de cu 14 ani in urma.

fetitei mele de 12 ani ia intarziat menstruatia de doua luni .Inainte nu ia mai intarziat decat odata dar doar doua saptamani.Oare este normal fiind in perioada de pubertate sau trbuie sa merg cu ea la un medic?

Raspunsuri (3)

omnia

acum 14 ani

Buna,

pentru linistea ta poti sa mergi si la medic; dar, ac***a in vedere varsta ei, este ceva normal.
Asa cum spui si tu, ea este in perioada de credtere cand apar multe schimbari hormonale, care, inevitabil afecteaza menstruatia.
Sunt femei care si la 20 de ani au cilclu neregulat...si deja sunt trecute de pubertate.
Nu este cazul sa te alarmezi...o sa mai dureze ceva timp pana sa se regleze, cat de cat, menstruatia. totusi, are abia 12 anisori.

Numai bine!

acum 14 ani

mie prima oara mi-a venit ciclu pe la 10 ani! insa si acum mare, maritata nu prea il am regulat! daca 3 luni vine la termen in luna urmatoare e neregulat! asa ca eu zic ca nu e ceva grav! sanatate multa

rozica

acum 10 ani

buna ziua sunt rozica si nu mi a venit luna asta ciclu cum obisnuia sa mi vina pe 20 imi puteti spune ce am prima data am crezut ca mi a venit dar mi a curs putin sange 2 zile si atat si nu ma durut burta este ceva in neregula cu mine ? eu iau si anticonceptionale si zic eu k nu mi fac rau k am mai luat .