Menstruatie intarziata?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11594144952 cu 4 saptamani in urma.

Buna ziua.Sunt sportiva de performanta de la 14 ani si am ovarele polichistice de cand ma stiu.Ca sa am menstruatie regulata,iau anticonceptionale,dar din februarie am facut pauza,mi-a venit apoi menstruatia la 36 de zile,iau luna aceasta nu a mai venit.Sunt 46 de zile de la ultima mentruatie.Ce e drept am avut 2 luni foarte incarcate din punct de vedere fizic,cu antrenamente foarte grele si cu oboseala foarte mare.Nu as vrea sa merg la ginecolog,deoarece ma baga iar pe anticonceptionale si as dori sa stiu daca exista vreo problema,daca o las sa vina de la sine,adica sa astept.Test de sarcina am facut,este negativ.Ce as putea face in aceasta situatie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

In primul rand, ar trebui sa stiti ca ciclul menstrual poate sa varieze de la o luna la alta, mai ales daca ati avut un program incarcat si sunteti stresata. Insa, daca inainte aveati un ciclu oarecum regulat, acesta ar trebui sa revina la normal dupa o perioada de timp.

Perioadele de stres, cum ar fi stresul emotional sau fizic - cum ar fi antrenamentele grele pe care le-ati mentionat - pot cauza intr-adevar dereglari in ciclul menstrual. De asemenea, ovarele polichistice pot duce si ele la cicluri menstruale neregulate.

Dar, daca menstruatia nu vine, este foarte important sa aflati care este cauza.

Anticonceptionalele pot ascunde simptomele unor posibile probleme de sanatate. Este posibil sa aveti nevoie de o evaluare completa pentru a determina cauza exacta a acestor intarzieri. S-ar putea ca acest lucru sa fie ceva simplu, cum ar fi stresul sau oboseala, sau ceva mai complex, cum ar fi o problema hormonala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/intarzierea-menstruatiei_9491
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108