Menstruatie intarziata 19 zile?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11723276049 cu o luna in urma.

Bună, de 19 zile îmi întârzie menstruatia lucru ce nu mi a mai întâmplat până acum,am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu dar după 7, 10 și 14 zile întârziere am făcut teste de sarcină toate fiind negative. În mod normal îmi venea cu 2/3 zile mai devreme sau mai târziu dar niciodată nu mi a întârziat atât. Țin să menționez ca nu iau anticoncepționale. Mi se întâmplă ocazional să mă mai doară pe sub burtă dar și mijlocul ca și când mi ar veni dar am doar scurgeri albe. Doamna de la farmacie mi a spus ca ar putea fii dereglări hormonale dar încep să mă panichez, atât de mult poate întârzia din cauza asta? Ce altceva ar putea fii și ce aș putea face? A mai patit cineva asta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Menstruatia intarziata poate fi cauzata de diverse motive, nu numai sarcina. Alte cauze posibile pot fi stresul, fluctuatiile de greutate, problemele hormonale sau anumite afectiuni medicale. Toate acestea poate determina modificari ale menstruatiei.

Testele de sarcina pe care le-ai facut dupa o saptamana, 10 zile sau doua saptamani ar fi trebuit sa iti dea un raspuns. Cu toate acestea, pentru a fi absolut sigura, ar trebui sa repeti testul la 3 saptamani dupa contactul sexual neprotejat. De asemenea, mentionezi si dureri abdominale joase, iar astfel de simptome ar trebui sa fie evaluate de un medic.

Despre scurgerile albe, acestea pot fi normale daca nu sunt insotite de miros neplacut, mancarime sau urticarie. Totusi, daca observi vreuna dintre aceste simptome, ar putea fi un semn de infectie si ar trebui sa consulti un medic.

Este posibil sa te confrunti cu o dereglare hormonala. Femeile pot experimenta cicluri menstruale neregulate din cand in cand, iar acest lucru poate fi normal. Cu toate acestea, daca observi o schimbare brusca sau persistenta a ciclului menstrual, ar trebui sa consulti un medic.

In ceea ce priveste panica, este important sa incerci sa te relaxezi. Stresul poate, de asemenea, sa afecteze ciclul menstrual. In plus, stresul legat de o posibila sarcina ar putea cauza intarzierea menstruatiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108