menstruatie in timpul alaptarii

Ciclul menstrual

Postata de tl_mirelutza cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu o intrebare. In urma cu 6 luni am nascut o fetita.la 6 luni dupa nastere mi-a venit prima menstruatie. este ceva normal?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

De ce nu ar fi?

Kasho

acum 13 ani

Daca alaptezi poate sa vina si la un an si la o luna, organismul trebuie sa se refaca dupa sarcina si astfel se protejeaza de o alta posibila sarcina. Sigur aceasta metoda naturala anticonceptionala nu este 100 % sigura motiv pt care probabil medicul te-a sfatuit sa folosesti si prezervativul/ AC/ sterilet la reinceperea activitatii sexuale.