Menstruatie extrem de abundenta

Ciclul menstrual

Postata de Anca Popescu cu 12 ani in urma.

Buna ziua! De cateva luni ma chinui cu menstruatia extrem de abundenta care cateodata nu se opreste cate 2-3 saptamani. In urma nenumaratelor vizite la ginecolog s a stabilit ca ar fi un dezechilibru hormonal. Am facut nenumarate tratamente cu antibiotice am luat zeci de fiole de vitamina k si ergomet care nu isi mai fac efectul.
Nu stiu ce as putea sa mai fac!?Este cineva care a avut aceleasi probleme sau care imi poate da un sfat.
Mentionez ca nu pot incepe administrarea anticonceptionalelor pentru ca ar trebui luate din prima zi a menstruatiei iar mie nu mi se mai opreste de cateva saptamani bune.
Astept un sfat de la voi! Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Sangerarile anormale, respectiv menoragia, pot antrena anemia hipocroma. In mod obisnuit in timpul menstruatiei femeile pierd echivalentul a 0,4-1 mg fier.
Ar fi necesar investigatii suplimentare in sfera ginecologica cat si in cea endocrinologica (privind eventualele dezechilibre hormonale ) pentru identificarea cauzelor sangerarilor disfunctionale (in cadrul ciclurilor anovulatorii =absenta ovulatiei corpul galben nu se formeaza, secretia de progesteron este practic absenta, frecvent intalnite la adolescente si in premenopauza, dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) si din ciclurile ovulatorii, cand corpul galben format este anormal, producand progesteron in cantitate scazuta sau persista anormal de mult )

Andrei

acum 12 ani

DACA se exclude o cauza locala de sangerare, puteti lua un CO cu doza mai mare de estrogeni (macar 30 ug etinilestradiol)..incepeti oricand, luati cate 2 pastile pe zi 3-5 zile apoi cate o tableta pe zi pana terminati folia.

Eugenia

acum 11 ani

Am facut un chiuretaj pe 15 noemb care pina acum 15 decemb sangerez.Am fost la 2 sapt la control si mi-a dat orgametril sa opreasca si nu s-a oprit.Am consultat alt medic mi-a dat augumentin5zile apoi sa ma intorc la care mi-a venit menstra ca am intrerup orgametril.Care menstra tine si nu se m-ai opreste ,am deja 7 zile.Va rog ajutatima.

Utilizator11545455745

acum 5 ani

Nu mai sta asa pentru ca faci anemie si alte complicatii . Si eu am stat pe ganduri dar am simtit canu e bine sa continu asa deci mi au facut un chiuretaj si s a oprit . Medicul o sa ti recomande probabil o spirala cu progesteron care diminueaza sangersrile.