Menstruatia?

Ciclul menstrual

Postata de SONYA cu 9 luni in urma.

Buna ziua.De ce când sunt la menstruatie ma doare foarte tare piciorul drept? Si simpt cum circula sangele de acolo .Pe mine nu ma doare burta doar piciorul????

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Durerea in piciorul drept in timpul menstruatiei poate fi cauzata de diferiti factori. Un motiv poate fi retentia de apa si umflarea picioarelor, care poate fi mai pronuntata in timpul ciclului menstrual, din cauza fluctuatiilor hormonale. Aceasta umflare poate exercita presiune asupra nervilor si vaselor de sange din picior, cauzand senzatia de durere.

De asemenea, contractiile uterine care apar in timpul menstruatiei pot, uneori, irita nervii din regiunea pelviana si pot iradia durerea in picioare. Aceasta poate explica de ce apare durerea la picior.

Daca durerea este severa sau interfereaza in mod semnificativ cu activitatile dvs. zilnice, este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru evaluare: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-durerea-de-ovare-o-urgenta-medicalai_17741