Menstruatia ?

Ciclul menstrual

Postata de Roxana Madalina cu 11 luni in urma.

E normal sa te doara uterul cand faci sex si sa ai secreții gelatinoase cu sânge maro și sa nu îți vina menstruația dar sa nu fii gravida faza este ca doar am născut acum 2 luni si in luna Mai am avut menstruația pe 14 pana pe 18

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le aveti dupa nastere nu par normale si ar trebui evaluate de un medic. Este posibil sa existe o varietate de cauze pentru durerea uterina, secretiile gelatinoase cu sange maro si absenta menstruatiei, chiar si in absenta unei sarcini.

Cateva posibile explicatii pentru simptomele tale pot fi:

Ranire sau iritare: Este posibil ca durerea si secretiile sa fie rezultatul unei raniri sau iritatii a uterului sau colului uterin in timpul actului sexual.

Infectie: Infectiile genitale, cum ar fi infectia cu o bacterie sau cu drojdie, pot cauza dureri si secretii anormale.

Dezechilibre hormonale: Dupa nastere, nivelurile hormonale ale corpului dumneavoastra pot fi dereglate, ceea ce poate duce la absenta menstruatiei si la secretii neobisnuite.

Complicatii post-natale: Anumite complicatii dupa nastere, cum ar fi infectia sau problemele cu uterul, pot provoca dureri si secretii anormale.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Nasterea/schimbari-ce-apar-la-o-mama-imediat-dupa-nastere_19124

Multa sanatate!