menstruatia

Ciclul menstrual

Postata de ve2 cu 12 ani in urma.

Buna ziua , am o intrebare cand aveam menstruatia la 36 si 40 am ramas insarcinata si s-au oprit in evulutie ambele sarcini, iar cand iau pastile imi vine menstruatia la 29 zile dar nu raman insarcinata, desi fac in perioada cand ar fi ovulatia zilele 12-18 , ce se intampla? care este cauza?

Raspunsuri (5)

ina

acum 12 ani

Ce pastile administrati?

ve2

acum 12 ani

am luat duphaston 6 luni si mi s-a reglat menstruatia, in timpul asta nu am rama insarcinata, desi am facut in periada zisa fertila, cand am lasat pastilele, mi-a zis medicul ca o sa imi vina la 29 zile , dar nu a fost asa mi-a venit la 40, la 40 si a 3 luna la 36 zile cum aveam inainte, si dupa aceia am luat 4 luni orgametril si mi-a venit la 29 zile si cum am lasat pastilele mi-a zis medicul ca o sa imi vina normal la 29 zile 2 luni, dar nu a fost asa, iar mi-a venit la 40 zile, dar nici nu raman insarcinata cu menstruatia la 29 zile, iar cand imi vine la 40, sau 36, ovulatia este a 22 zi,sau 26 si raman insarcinata din prima luna, dar se opreste in evolutie la 4 saptamani,este sarcina ou clar, (am avut asa 2 sarcini) nu stiu ce sa cred sunt disperata, ??

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu este indicat sa aveti o sarcina pe perioada tratamentului progestativ recomandat. duphaston este un progestaiv care produce un endometru tip secretor, indicat in infertilitate cauzata de insuficienta luteala ( insuficienta de faza luteala se refera in principal la secretia inadecvata de progesteron)
Sarcina oprita in evolutie poate avea multiple cauze :materne : afectiuni anexiale, uterine ce nu permit nidatia corecta (atasarea) oului fecundat la mucoasa endometriala; afectiuni tiroidiene (hipertiroidism, hiperandrogenism, deficit de progesteron ), trombofilie, sindrom antifosofolipidic, infectii acute sau cronice cu toxoplasma gondii, listeria etc; cauze fetale : anomalii congenitale (cele mai frecvente), incompatibilitae Rh, insuficienta placentara, placenta praevia, Va recomand un consult antenatal la un medic specialist ginecolog, pentru a identifica posbilia cauza, cat si un consult endocrinologic pentru identificarea eventualelor dezechilibre hormonale.

ve2

acum 12 ani

Va multumesc din suflet, mentionez ca am facut analize si mi-a iesit anticoagulantul lupic pozitiv si mutatia C677T genotip homozigot,in rest celelate mi-au iesit bune, rh pozitiv si am fost la medic, mi-a dat duphaston, apoi dupa la 2 lea chiuretaj mi a dat orgametril 4 luni si acum luna asta mi-a zis sa nu mai iau sa raman insarcinata, ca mestruatia o sa imi vina normal , dar mi-a venit la 40 zile , mi-a zis ca dupa ce raman insarcinata sa vin sa imi faca clexane, nu stiu ce sa mai cred?? sunt disperata

silvia

acum 12 ani

daca iau duphaston si raman gravida mai ini vine manstruatia