menstruatia

Ciclul menstrual

Postata de dianaf56 cu 14 ani in urma.

buna ziua!!
nu mi -a venit ciclul de 3 luni?/?
ce sa fac !!!
nu am relatii sexuale cu sotul meu ,de mult de 5 luni!!!
am candida ,dureri in timpul actului sexual si la urinat ,arsuri !!
iau anti depresive!
din cauza acestor medicamente credeti ca ar putea fi dereglare hormonala??????

Raspunsuri (5)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Amenoreea poate fi cauzata de o multitudine de afectiuni (in afara de amenoreea de sarcina pe care ati exclus-o deja). Cele mai frecvente cauze de amenoree secundara (care se defineste drept absenta ciclurilor menstruale pt minimum 6 luni) sunt disfunctiile hipotalamice, frecvent asociate cu stres puternic emotional/psihologic, cu pierdere in greutate, inclusiv in cadrul unor diete drastice sau eforturi fizice intense. Alte cauze des intalnite sunt sindromul ovarelor polichistice, hiperprolactinemia, insuficienta ovariana , bolile tiroidiene, etc.
Este nevoie de investigatii suplimentare pentru a depista cauza amenoreei, investigatii precum dozarea FSH, LH, prolactinei, testosteronului, un test al functiei tiroidiene,a rezistentei la insulina,etc.
Pentru toate acestea si pentru un diagnostic exact este bine sa mergeti cat mai curand la un consult endocrinologic.
Nu ati precizat ce antidepresive luati?!

anonim

acum 14 ani

nu mi-a venit ciclul de o luna jumate.nu am avut contact sexual pana akm. ar trebui sa ma ingrijorez?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa mergeti la medic.

acum 14 ani

ok. am fost.a zis cv d o mica raceala si k imi va veni...oook...aprilie se km termina si nu mi-a venit...incep sa urasc faptul k sunt fata:))).[ms anticipat ptr sfaturi si raspunsuri]

portocalaa

acum 12 ani

bunaa.am 14 ani si nu mi''a venit ciclul de 3 luni . Sunt virgina. Imi este groaza sa ma duc la medic