Menstruatia dupa o intrerupere de sarcina

Ciclul menstrual

Postata de iulcris cu 12 ani in urma.

Buna seara! In luna octombrie am facut o intrerupere de sarcina. In noiembrie mi-a venit ciclul, cu dureri mai mari decat de obicei, dar mi-a venit (18.11.2011). Acum insa, in luna decembrie, nu mi-a venit pana la aceasta data. As dori sa stiu daca din cauza intreruperii de sarcina se poate produce o modificare cu privire la menstruatie; adica sa devina neregulata sau sa lipseasca in unele luni. Va multumesc si astept pareri.

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pot exista dereglari ale ciclului la inceput, si chiar si daca nu aveati intreruperea de sarcina, ciclul poate sa fie neregulat din multe cauze, spre exemplu chiar si in urma unui stres important ciclul poate intarzia. in rest, problema ar fi daca in perioada aceasta ati intretinut relatii sexuale neprotejate, sau daca ati urmat vreun tratament medicamentos, sau daca in afara de intarzierea ciclului mai aveti si alte simptome.

va urez o zi buna