Menstruație întarziata?

Ciclul menstrual

Postata de Izabela B cu 10 luni in urma.

Bună ziua. Mi-a întârziat menstruația 2 săptămâni, am făcut teste de sarcina însă au ieșit negative. Pe 1 iunie am făcut 14 analize de sânge de trombofilie, iar pe 22 iunie trebuia sa-mi vina menstruația. De obicei este regulata, vine sau întârzie cu 1-2 zile maxim, având ovare micro polichistice. Idee este ca am avut scurgeri maronii 2-3 zile însa fără miros si ușoare dureri în zona ovarelor și a uterului. Este normal? Sa fie o dereglare hormonala?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In cazul in care au fost excluse sarcina si cauze fiziologice ale intarzierii menstruatiei, este posibil ca scurgerile maronii si durerea in zona ovarelor si uterului sa fie asociate cu o dereglare hormonala. Ovarele polichistice pot determina dezechilibre hormonale care pot afecta ciclul menstrual. Este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare mai completa si pentru a primi un diagnostic corect. Medicul va poate recomanda o ecografie transvaginala si alte teste hormonale pentru a determina cauza exacta a simptomelor. Tratamentul si managementul vor depinde de cauza identificata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/intarzierea-menstruatiei_9491