Menstruație întârziată?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator21706441147 cu 3 luni in urma.

Bună ziua! Acum aproximativ o luna am trăit o stare de șoc în urma căreia aproximativ o săptămână tremuram, nu am putut manca, dormi până m-am obisnuit cu situația. După calculele mele, evenimentul s-a suprapus cu perioada ovulației. Poate fi aceasta cauza întârzierii menstruației?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Stresul puternic poate avea un impact major asupra organismului si poate influenta ciclul menstrual. Corpul dumneavoastra raspunde la stres prin eliberarea de hormoni stresului, cum ar fi cortizolul, care pot interfera cu nivelurile hormonale necesare pentru ovulatie si menstruatie. De aceea, dupa o perioada de stres intensa, puteti observa o intarziere a menstruatiei.

Cu toate acestea, intarzierea menstruatiei poate fi cauzata si de alte probleme medicale precum sindromul ovarului polichistic, alte dereglari hormonale sau chiar o posibila sarcina.

De aceea, daca intarzierea persista sau aveti alte simptome, va recomandam sa mergeti la medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504