Menstruație după naștere ?

Ciclul menstrual

Postata de DanaS cu 9 luni in urma.

Bună, am născut acum 8 săptămâni pe cale naturală. De acum o săptămână am revenit dacă pot spune la scurgerile normale însă azi am avut o ușoară pată maro pe slip. Nu am alte simptome și menționez faptul că alăptez. Poate fi vorba de revenirea ciclului? Cum se manifesta ciclul când reapare după naștere? La controlul post-partum mi s a spus că totul este ok. Ce ar putea fi? Sunt f stresata și speriată.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
Fiecare femeie este diferita si poate experimenta revenirea ciclului menstrual in mod diferit. Menstruatia poate incepe treptat sau poate reveni brusc, cu sangerari regulate sau neregulate.

Pata usoara fara alte simptome, este posibil sa fie doar o sangerare usoara si nu neaparat un semn pentru revenirea ciclului.

Este important sa mentionezi aceste schimbari medicului. Acesta va putea sa ofere raspunsuri si asistenta personalizate in functie de situatia ta specifica.

Este de retinut ca revenirea ciclului poate avea loc in functie de mai multi factori, inclusiv de cum hranesti bebelusul. Daca esti stresata sau ingrijorata cu privire la situatie, este intotdeauna o idee buna sa discuti cu medicul pentru a primi un raspuns clar si pentru a te linisti.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Nasterea/schimbari-ce-apar-la-o-mama-imediat-dupa-nastere_19124