Menstruație cu 5 zile mai devreme?

Ciclul menstrual Sarcina

Postata de Utilizator11567327040 cu 4 ani in urma.

Buna ziua! Luna aceasta am început sa iau anticoncepționale ( Karissa - recomandat de medicul ginecolog). Am luat 21 de zile, in fiecare zi la ora 21:30 ( am avut vreo 2-3 zile întârzieri de câteva minute 4-5 din cauza unor circumstanțe). De asemenea, in aceasta perioada am făcut și sex fără alta protecție cu ejaculare in interior. Am terminat cele 21 de zile in data de 28 august și am început cele 7 zile de pauza ( din ce am citit aceasta este perioada când ar trebui sa înceapă menstruația). Astăzi, 01.09. mi-a venit menstruatia cu 5 zile înainte decât ar fi fost normal. Am simptomele normale de menstruație ( durere de burta, de spate in special...). Menstruația parca e putin mai închisă la culoare totuși. Este totul in regula ? Am de ce sa îmi fac griji?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/11-factori-neobisnuiti-care-cauzeaza-tulburari-menstruale_13491