Menstruația ?

Ciclul menstrual

Postata de Ana cu 9 luni in urma.

Buna ziua! Ultimul contact sexual a fost pe 1 Iulie. Am avut menstruație in luna Iulie, dar cu o întârziere de 2 zile și cu un flux mai scăzut (culoare roșie, maroniu spre negru ( am menstruație neregulată). In luna aceasta (August) am o întârziere de 3 zile, am dureri abdominale minore și dureri de sâni destul de mari. Am făcut 3 teste de sarcina unul la menstruația trecută si 2 acum, toate 3 fiind negative. Am reușit sa îmi fac programare la control abia pe data de 28 August. As vrea sa știu dacă as putea sa fiu însărcinată sau ar putea sa fie alta cauza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Intarzierile menstruale pot avea multiple cauze, inclusiv stres, schimbari in greutate, probleme hormonale sau anumite afectiuni medicale. Desi contactul sexual poate fi o posibila cauza a intarzierii, ac***a in vedere ca ati efectuat 3 teste de sarcina care au iesit negative, este putin probabil sa fiti insarcinata. Cu toate acestea, pentru a afla cauza exacta a intarzierii menstruale si a simptomelor pe care le prezentati, este important sa consultati un medic sau un ginecolog. Prin intermediul unui examen clinic si a istoricului medical complet, medicul va poate oferi raspunsurile si informatiile necesare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108