Menstruația dupa un chiuretaj?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11702886621 cu 2 saptamani in urma.

Buna dimineața, Pe data de 9 aprilie am fost chiuretată pentru ca aveam un polip endometrial. În ziua respectiva după chiuretaj mi a venit foarte foarte puțin sânge. Când am fost la control doctorul ginecolog mi a spus ca îmi va veni menstruația abia după Paște, dar azi am început sa sangerez. Este normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Menstruatia dupa un chiuretaj poate varia de la o femeie la alta, in functie de organismul fiecarei persoane. Sangerea dupa chiuretaj este normala si poate dura intre cateva zile si aproximativ doua saptamani. Cu toate acestea, daca sangerea este foarte abundenta sau are o durata prelungita, este recomandat sa consultati un medic.

De asemenea, este posibil sa aveti o intarziere a menstruatiei dupa un chiuretaj, deoarece corpul are nevoie de timp pentru a se recupera. Desi medicul v-a spus ca menstruatia va reveni dupa Paste, este posibil sa incepeti sa sangerati mai devreme sau mai tarziu.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068