menstre neregulate,amenoree,sangerrare intre menstre

Ciclul menstrual

Postata de IONELA2287808 cu 16 ani in urma.

nu am avut ciclu timp de cinci luni ,respectiv din august pana in ianuarie
apoi am avut sangerare intre menstra din luna ian si februarie
cine a avut asa ceva sa-mi spuna un sfat

Raspunsuri (8)

alina611

acum 16 ani

nu ai precizat ce varsta ai... poate fi din cauza anticonceptionalelor( dak iei), menopauza, afectiuni uterine... eu zic k ar trebui o vizita la medic neaparat!

Andreea520

acum 16 ani

eu am menstruatie neregula.nu iau anticonceptionale dar am fost la medicul ginecolog si mi-a recomandat sa iau pentru reglarea menstruatiei.timp de 4 luni-octombrie-ianuarie nu am avut nici eu ciclu menstrual.am facut investigatii si se pare ca am o insuficienta ovariana primara.ce fel de sangerare ai intre menstre?si eu am asa ceva in locul menstrei!ce varsta ai?

stoian79ro

acum 16 ani

draga mea,m-am confruntat cu aceeasi problema timp de 2 ani,timp in care am avut menstra de 4 ori.am incercat mai multe tratamente,dar nu se intampla nimic.intr-un final,mi s-a recomandat tinctura de zmeur si branca ursului,pe care le-am luat timp de 5 luni,am aproape 2 ani de cand nu mai stiu ce este absenta menstrei.iti doresc sanatate si bafta in rezolvarea problemei

flower

acum 13 ani

dar de ce nu ti-a dat anticonceptionale pt ca sigur iti venea

DANIELA18688170

acum 16 ani

Dupa ce am luat pastila anticonceptionala (cea care trebuie luata in decurs de 72 ore dupa actul sexual) dupa 6 zile mia venit ciclul...insa nu trebuia sa se inceapa.Poate fi o dereglare cauzata de aceasta pastila?

acum 16 ani

Barbie, intr-adevar, pilula de a doua zi duce la diverse dereglari hormonale care duc la sangerari. Daca sangerarea persista du-te la ginecolog. Oricum ciclul menstrual vine de obicei la 28-30 de zile. Fa un calcul si vezi cam despre ce e vorba.

acum 16 ani

Mehico, stiu ca exista si tratamente homeopate pentru tratarea amenoreei. Oricum, cel mai bine, cred ca ar fi sa mergi la un endocrinolog pentru consult si investigatii.

Adrian

acum 9 ani

Ciclul menstrual neregulat este cel care este mai scurt de 21 de zile sau mai lung de 36 de zile.
Ciclurile menstruale neregulate sunt adesea insotite de dureri abdominale sau pelvine, iar sangerarea este fie importanta cantitativ, fie nesemnificativa.
Principalele cauze ale ciclurilor menstruale neregulate sunt:
dezechilibrele hormonale
tulburari de alimentatie (bulimie, anorexie)
stresul - hormonul de stres (cortizolul) determina dezechilibrul estrogenului si progesteronului care regleaza menstruatia
schimbarea metodei de contraceptie
exercitiile fizice intense
nutritie deficitara
o dieta bogata in carbohidrati
consumul exagerat de cafeina
excesul de alcool
chimioterapia
nasterea recenta
prezenta anumitor boli (diabet zaharat, boli hepatice, tuberculoza etc.)
boli sau tulburari ale organelor pelvine (himen neperforat, sindromul de ovar polichistic etc.)
avortul spontan
alaptarea
anormalii uterine (polipi, fibrom uterin etc.) sau endometrioza.
Produse: traista-ciobanului,urzică frunze de castan,creţişoară,scoarţă de stejar,extract din frunze de zmeur,extracte vegetale de Vitex agnus castus şi fructe de Rubus idaeus (Zmeur),cimbru,catina,salvie,patrunjel,Ulei de borago

Pentru retete personalizate de tratament,dieta si alte informatii,scrieti-mi pe adresa [email protected]

Adrian Udrea,fitoterapeut,nutritionist
Timisoara,Colaborator al revistei Formula As