menopauza?

Ciclul menstrual

Postata de mihaela9922 cu 12 ani in urma.

buna ziua, in urma cu 2 ani am fost plecata din tara pentru a face operatie de desfundare a trompelor uterine .INu am avut succes, apoi am incercat sa fac tratamente cu ceaiuri si pastile hormonale chinezesti si cu acupunctura pe o perioada de 5 luni de zile pentru reglarea ciclului menstrual care incepuse sa se rareasca ne mai ac***a ciclu menstrual in fiecare luna.Pe perioada tratamentului am avut ciclu apoi am terminat tratamentul s-a oprit si ciclul. Am revenit in tara si am facut test pt Cortizol
Electrochemiluminiscenta cu rezultat=292,4 si un alt test FSH (hormon de stimulare foliculara)
Electrochemiluminiscenta =38,9.
Aceste teste au fost cerute de medicul endocrinolog, tinand cont ca in 8 luni de zile am luat surplus de 30 kg.
Intrebarea mea: aceasta menopauza a fost produsa de tratamentul hormonal sunt sigura de asta, ar putea exista un tratament in care ciclul menstrual sa reapara?
Nu am avut timp de un an
Mentionez ca am 39 de ani
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

NUMAI medicul (sau medicii) endocrinolog poate da un raspuns consultandu-va, cunoscand problema pe de-a intregul, tratamentele luate etc. Nu inteleg totusi de ce ati plecat din tara pentru desfundarea trompelor, caci este o operatie relativ usoara care se face si la noi la scara larga, si nu inteleg de ce ati apelat la tot felul de produse "minune" chinezesti in loc sa urmati tratamentul prescris de endocrinolog. Prin Internet nu cred ca va poate ajuta cineva in mod util.

mihaela9922

acum 12 ani

multumesc pt raspuns, am plecat din tara pt aceasta operatie cu speranta ca tehnologia medicala de afara este mai avansata decat cea a noastra din spitale + ca aici nu am reusit sa gasesc un medic care sa isi de-a interesul pt meseria pe care o practica din pacate.Pot sa spun ca aceeasi operatie laparoscopica pe care am facut-o la spitalul din Giulesti am facut-o si in spitalul din Londra iar perioada de recuperare a fost mult mai rapida decat aici la noi.
Am recurs la celelalte metode alternative din disperare... in speranta ca de multe ori medicii se pot insela cand dau un diagnostic atat de dur...
Dupa 6 sarcini pierdute... lupta sa mentii o sarcina... apoi tratamente si iar tratamente... iar in final sa imi spuna ca sunt sterila.Nu am renuntat.. am luptat in continuare ,dupa tratamentul luat in paralel cu acupunctura am reusit sa am menstra ceea ce m-a bucurat si mi-a dat o speranta,din pacate pt scurt timp.
Inca mai sper...sa gasesc un medic adevarat care sa ma asculte si sa ma sfatuiasca ce este mai bun si mai bine pt mine.
Cu stima Mihaela