ma doare burta, o sa imi vina ciclul?

Ciclul menstrual

Postata de ralu2450 cu 7 ani in urma.

Implinesc 14 ani in toamna, nu mi-a venit inca ciclul. Ieri seara m-au apucat niste dureri de burta teribile, crampe ingrozitoare in parte de jos a abdomenului, am incercat sa ma ridic din pat, dar pur si simplu am cazut de pe picioare. Timp de 2 ore nu am stiut de mine, plangeam si tipam de durere. Am luat pastile dar nu au avut efect. Durerile au trecut dupa de mama mi-a pus o sticla feirbinte pe burta. Oare o sa imi vina ciclul? Sunt normale aceste dureri?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Din descriere, acestea pot fi simptome pre- menstruale, insa durerile atat de intense nu sunt normale si ar trebui sa consulti un medic, mai exact un ginecolog. E posibil ca aceste dureri sa fie cauzate de altceva si nu de inceperea ciclului menstrual, poate fi vorba despre o problema gastrointestinala sau urinara. Faptul ca nu ti-a venit ciclul inca in varsta de 14 ani nu este neobisnuit, dar daca durerile persista, trebuie consultat un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047
https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/tulburarea-disforica-premenstruala_19873