lipsa menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de jaill cu 12 ani in urma.

mia intarziat ciclu aproape doua luni am varsta de 46 de ani insarcinata nu sant,e posibil sa intru la menopauza?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

menopauza se defineste prin amenoree cel putin 6 luni insotita de simptomele specifice (bufeuri de caldura, uscaciune vaginala, tulburari urinare, schimbari bruste de dispozitie (iritabilitate, depresie, anxietate), tulburari ale somnului (insomnie).
menstruatia poate disparea subit, sau poate deveni treptat mai mult sau mai putin abundenta, inainte de inceta complet. ciclurile menstruale neregulate pot fi primul indiciu al apropierii menopauzei
Intreruperea menstruatiei poate fi o oligomenoree, in dezechilibre hormonale hipotalamice sau hipofizare (sistemul nervos central), menopauza prematură, in cazul unei cicatrici intrauterine (sinechie uterină)