lipsa menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de eu alexa cu 12 ani in urma.

Buna ziua ,ma numesc Gianina si am aproape 40 de ani ,din luna Mai nu mai am menstruatie,de doi ani ma confrunt cu asemenea problema ,dar in Mai am avut dureri groaznice ,insuportabile,am doi copii,iar dupa adoua sarcina am trompele legate,credeti ca e vorba de menopauza,am facut analize si papanicolau,toate sunt bune ,ce pot face fara a fii nevoie de anticonceptionale asa cum mi-a prescris medicul?

Raspunsuri (4)

snickeritza

acum 12 ani

poate fi vorba de o menopauza precoce.i-ai explicat ginecologului ca nu vrei sa iei anticonceptionale?alt tratament pt amenoree nu exista???

snickeritza

acum 12 ani

deci de doi ani nu mai ai deloc menstruatie??sau in doi ani s-a intamplat sa nu-ti vina lunar?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

prin menopauza se intelege lipsa menstrei timp de cel putin 6 luni. se insoteste de: uneori mici sangerari, valuri de caldura, crestere in greutate, oboseala, iritabilitate, insomnii, dureri de cap. de la instalarea menopauzei ovarul nu mai secreta estrogeni. se poate indica un tratament estro-progestativ de substitutie pentru a evita complicatiile ce apar in urma acestui deficit de estrogeni. desigur ca acest tratament are contraindicatiile sale .
medicul ginecolog poate evalua existenta menopauzei, prin examen clinic, eventual dozarea hormonului FSH (foliculo-stimulant) ce depaseste 30 UI/L.

Utilizator11698968775

acum 6 luni

Bună ziua numele meu este Roxana și am 32 de ani am 2 copii prin cezareana și de 11 ani am trompele legate de 5 ani nu am menstruație îmi curge foarte puțin o data la 5 6 luni ma puteți ajuta va rog din suflet am dureri foarte mari de cap nervi și nici plăcere de soțul meu nu prea am o dată la 1 luna 2 sa pot sa ma simt și eu femeie