lipsa menstruatiei in urma anticonceptionalelor injectabile

Ciclul menstrual

Postata de cristina1478 cu 14 ani in urma.

buna ziua.in luna iulie anul acesta am facut prima injectie(anticonceptionale) la mediul de familie .in perioada de 3 luni nu am avut menstruatie si am ales sa nu o mai fac pe cea de-a doua cum era normal dupa cele 3 luni.nici in ziua de azi dupa 5 luni nu am menstruatie.am mers din nou la medicul de familie si mi-a spus ca nu a mai intalnit pana acum asa caz.si sa astept.nu sunt insarcinata deoarece am facut 5 teste si toate au iesit negative.
daca a mai avut cineva vreun caz asemanator sau care ma poate ajuta in vre-un fel ...
multumesc anticipat

Raspunsuri (24)

Sheila

acum 14 ani

Aceste injectii au fost recomandate de medic sau ai aflat tu ca exista si ai zis sa le incerci? O metoda contraceptiva nu trebuie folosita decat dupa ce s-a discutat cu medicul specialist(nu cel de familie).Mergi cat mai urgent la ginecolog sa-ti dea un taratament pt ati reveni menstruatia

floryny

acum 14 ani

Draga cristina1478,

Ar fi trebuit inainte de a-ti administra acest injectabil sa citesti care sunt reactiile adverse. Folosind aceasta metoda, ciclul tau menstrual s-a modificat. Mergi la un control ginecologic, te poate sfatui ce este bine sa faci in continuare.

cristina

acum 14 ani

am mers la medic pentru o alta problema de sanatate si mi-a spus ca a primit anticonceptionale si se distribuie gratuit.daca ma intereseaza.a mai spus deasemeni ca apar unele mici dereglari menstruale

Sheila

acum 14 ani

In mod normal medicul de familie cand a recomandat aceste injectii trebuie sa stie si ce masuri sa ia in caz de reactii adverse.
Mergi la ginecolog si rezolva problema

cornelia

acum 14 ani

S-ar putea sa ai amenoree, daca zici ca au trecut 5 luni de la ultima menstruatie.

mihaela

acum 14 ani

in aceeiasi situatie sunt si eu am luat pastile anticonceptionale cam 2 ani si leam lasat acum si nu mia venit ciclul de 2 luni ce sa fac,relatii sexuale nu am avut.

livia

acum 14 ani

Daca nu-ti vine nici luna aceasta, mergi la medic, s-ar putea sa fie o dereglare hormonala si prin tratament vei reveni la normal. Doar medicul te va putea ajuta. Multa bafta!

Alice70

acum 14 ani

Depinde de cel fel de contraceptiv injectabil a fost vorba. Sunt unele contraceptive injectabile, care au acest efect: disparitia menstruatiei, deci nu e nicidecum un caz singular (chiar daca la unele femei aceasta se intampla doar dupa mai multe luni de la prim injectie). Fertilitatea dupa aceasta contraceptie poate intarzia sa apara si pana la 5 sau mai multe luni, de la intrerupere. Insa ovulatia poate apare inainte sa apara menstruatia, deci trebuie utilizata o alta metoda contraceptiva dupa intreruperea lor. Consulta oricum un medic ginecolog, si daca te hotarasti pe viitor sa mai utlizezei aceasta metoda te sfatuiesc sa te adresezi unui ginecolog. Numai bine!

cristina

acum 14 ani

multumesc frumos

lucretia

acum 14 ani

nu mia mai venit menstruatia de 9 luni am fost la ginecolog de mai multe ori dar am avut acelas raspuns ca trebuie sa astept din cauza ca nu mia venit mam angrasat foarte rau nu stiu ce sa fac doctoru mia zis ca e posibil sa ami vina dupa un an dar pe langa faptu ca mam angrasat mai am si stari de ameteli

cristina

acum 14 ani

eu am rezolvat problema fara sa merg la nici un ginecolog.trebuia sa incerc asta mai devreme inainte sa ma ingras ..am luat pastilute marvelon.dupa ce am terminat 1 cutie (28) dupa 3-4 zile mi-a venit normal .nu mai fac niciodata injectie.

maria

acum 14 ani

am luat si eu anticonceptionale injectabile si am avut mari probleme nu mia venit menstruatia 6 luni si am lautb in greutate 15kg. a trebuit sa iau tratament 5 luni k s15kg. este bine sa nu luati asa cea im vina ciclu si nici akm nu am reusregleaza organismulva pt k deit sa slabesc ce

diana

acum 14 ani

eu AM luat timp de 3 ani,marvelon si le-am lasat din luna iunie.in luna iulie mi-a venit normal,s de atunci nu am mai avut menstruatie.nici eu nu prea stiu ce sa fac,.plus de asta k imi doresc sa raman si insarcinata,

deea

acum 14 ani

eu am luat 1an yasmine si in noiembrie am facut injectia anticonceptionala si nu mi-a venit ciclu nici acum si am fost la medic ginecolog si mi-a prescris niste pastile duphastos sa le iau 8 zile si a zis k dupa aia o sa imi vina ciclu.acum astept.bineinteles k nu o sa mai fac niciodata p***aa asta

burlan

acum 13 ani

buna deea si eu am acceias problema am facut 1 an si jumatate injectabil si nu am avut menstruatie si nu am nici acum uramatoarea trebuia so fac pe 19 mai dar am renuntat so mai fac si o sa incep si eu cu duphaston nu am fost la medic si nu prea stiu cum sa le beu

viorica

acum 13 ani

Buna si eu am acceias problema am facut 2 ani injecti anticonceptionale si nu mia mai venit monstruatia si am decis ca sa renunt la ele,nu mam ingrasat din fericire ca altele dar ma-m simtit foart rau de la ele in ultimul timp.Dupa ce am renuntat imi doream sa raman insarcinata,si imi doresc si acuma k au trecut 5 luni si nu mia mai venit ciclul din cauza injectilor,astept si acum k doctorul de familie a spus sa astep,acum iau 2 pastile pe zi [ Branca Ursului ] k sa ma-i pot sa mai raman insarcinata. Acum nu pot sa fac nimic decat sa astept,dar bine inteles k nu mai fac p***aa asta niciodata ma-m invatat minte.VA_S FI RECUNASCATOARE DACA MIA_T DA NISTE RASPUNSURI. Astept raspuns?

ali

acum 13 ani

cum e posibil sa fiu insarcinata daca urmez cu anticonceptionale injectabile

dana

acum 13 ani

si eu tot de 5 luni nu am avut ciclu si nu stiu care este cauza deoarece nu am fost la medic

CRISTINA

acum 13 ani

AM FOLOSIT YASMIN 2 ANI SI M-AM SIMTIT FOARTE BINE AVEAM CICLU REGULAT TOTUL ERA OK DAR AM GINDIT DE CE SA NU FAC INJECTIE ANTICONCEPT. SI SA FIE MAI COMOD , AM CONSTATAT CA MA BALONEZ FF TARE SI AVEAM INTEPATURI IN ABDOMENT ,BINEINTELES AM CITIT EFECTE ADVERSE SI AM RAMAS SOCATA :CRESTERE IN GREUTATE,BALONARI SI DISCONFORT ABDOMINAL,SCADEREA DENSITATII OSOASE,DECI NU FACETI INJECTIA .

andreea-iuliana

acum 13 ani

buna.deasemenea am facut anticonceptionalul injectabil.dupa o singura injectie nu am mai avut menstruatie.au trecut deja 4 luni.a doua injectie nu am mai facut-o dar tot nu mi-a venit ciclul.nu stiu ce sa fac.....

Pag 1 din 2