lipsa menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de maria.raluca23 cu 13 ani in urma.

am o mare neliniste,mi-a intarziat ciclul menstrual 2 saptamani,am intrerupt pastilele anticonceptionale acum 6 luni de zile dupa o perioada de 4 ani de utilizare continua,la sfatul medicului neurolog care imi prescrisese un tratament dureri de cap datorate depresiei. primele luni dupa intreruperea lor menstruatia mi-a tot intarziat, dupa care a revenit la normal cu doar o zi poate doua intarziere,ultima menstruatie mi-a venit acum o luna si jumatate cu doar o zi pana sa parasesc tara si a fost si ultima,aici nu pot merge la doctor pentru ca nu a-si sti cum sa explic situatia aceasta doctorului deoarece nu stapanesc atat de bine limba. ce sa fac in cazul asta? ce tratament as putea lua? va rog sa nu ignorati intrebarea mea si sa ma ajutati. multumesc

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Nu are nimeni cum sa iti spuna ce ai si ce sa faci pe un forum. Trebuie sa consulti un medic cumva. Ai o dereglare dar mai mult de atat...nu as risca sa iti recomand un tratament si pe urma sa iasa prost, asa ca te rog sa faci cumva sa ajungi la un medic endocrinolog daca nu iti vine in cateva saptamani. Tot ce pot sa iti spun e sa incerci sa iei niste vitamina E si sa astepti un pic. Daca nu vine in 3 sapt trebuie un consult.
Am uitat sa te intreb daca esti sgura ca nu esti gravida. Sa faci totusi un test de sarcina daca ai vreo suspiciune, ca sa indepartezi aceasta cauza.