Lipsa menstruatie 1 an , analize bune

Ciclul menstrual

Postata de Lizy12iul cu 8 ani in urma.

Buna, am 19 ani, si de aproape un an imi lipseste menstruatia.Am luat in greutate in acest an 15kg sau mai mult(sunt supraponderala) , am pielea foarte uscata,imi pica foarte tare parul, sunt obosita,stresata,si mai pe scurt ma incadrez in simptomele glandei tiroide, dar, am facut analizele pentru glanda tiroida si totul a iesit bine, in limitele normale. (Analize facute in Spania)

Singurele nereguli la analize au fost la Colesterolul HDL 31 limita 45-60, Colesterolul VLDL 53 limita 10-35, trigliceridele 263 limita 40-160, iar proba de urina a fost contaminata si nu am acele rezultate, tin sa mentionez ca am avut o infectie urinara cand am recoltat proba (am avut mereu probleme cu infectiile urinare, prima data fiind in jurul varstei de 11 ani, pana in ziua de azi, nu stiu daca are vreo legatura dar poate ajuta la ceva...).

Nu am intretinut relatii sexuale.Mereu am avut intarzieri de 3 luni. Menstruatia fiind foarte dureroasa si foarte abundenta. Ciclul menstrual "imi mai da semne" dar niciodata nu este lichid, de obicei aceste "semne" sunt de o culoare maro foarte inchisa.

Nimeni nu stie ce pot avea.O asistenta medicala a sugerat ca aceasta lipsa poate fi cauzata din cauza ca sunt supraponderala, dar eu cunosc persoane mai supraponderale ca mine si nu se confrunta cu aceasta problema.

Stiu ca trebuie sa consult un ginecolog, si am programarea facuta, dar intre timp poate stie cineva, din descriere, ce pot avea. Multumesc mult!

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 8 ani

Iei vreun medicament ceva? daca nu atunci consultul te va lamuri, parerile de aici fiind doar de fond, consultarea fiind mijlocul prin care poti afla ce problema ai.

Lizy12iul

acum 8 ani

nu, nu iau medicamente

miriam.k86

acum 8 ani

Cu drag te pot ajuta cu o recomandare,poti merge la domnul doctor Silviu Istoc, este un medic ginecolog de exceptie care pe mine m-a ajutat sa raman insarcinata.Sper insa ca are raspunsul referitor la afectiunea ta.Multa sanatate!