Lipsa ciclului menstrual

Ciclul menstrual

Postata de elena.andreea cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am renuntat la anticonceptionale (Desorell)dupa o perioada de un an jumatate si luna aceasta nu mi-a venit.Am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ.Ce as putea sa iau ca sa imi vina ciclul normal? Am inceput sa iau si in greutate cateva kg.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului endocrinolog , pentru a identifica posibile dezeechilibre hormonale (ac***a in vedere cresterea in greutate inexplicabila prin supraalimentare). pentru verificarea amenoreei (lipsa menstrei) de cauza organica ar fi bine sa consultati si un medic ginecolog. Amenoreea secundara , cand lipsa menstrei se instaleaza dupa perioade cu prezenta a ciclului ovulator, apare in conditii de stres psihic, sindrom tip amenoree-galactoree, in tulburari psihosomatice, afectiuni ovariene (infectii, boala ovarelor polichistice), afectiuni uterine, afectiuni endocrine ( obezitate, adenom hipofizar, hipertiroidism, hiperandrogenie).