La cat timp dupa ce intrerupi antibioticul iti vine ciclul?

Ciclul menstrual Infectii urinare

Postata de Bianca cu 4 ani in urma.

Buna, în perioada fertila eu si logodnicul meu am facut sex neprotejat, intre timp am facut o analiza din care a iesit ca am e-coli si am inceput sa iau antibiotic, respectiv Augmentin. Menstruatia trebuia sa imi vina pe 16 dar pana acum nu s-a intamplat. Am ales sa nu mai iau antibioticul si pastilele pentru ca din cand in cand aveam stari usoare de greata si ameteli, cum m-am oprit din a le lua nu s-au mai repetat. Acum 2 zile am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. Cand ar trebui sa ma astept sa imi vina iar menstruatia? Din cate am mai citit pe site cred ca poate fi o dereglare de la acel antibiotic dar totusi vreau sa stiu si parerea unui specialist. Multumesc

Raspunsuri (3)

Utilizator21566462205

acum 4 ani

Buna! Uneori antiobioticele produc intarzieri ale ciclului mensturual, insa nu este un motiv de ingrijorare. Sfatul meu este sa repeti acele teste de sarcina si sa incerci totusi sa ceri parerea unui doctor ginecolog. Daca iti este greu sa te deplasezi pana la spital, poti incerca sa cauti ginecolog online, asa vei fi sigura ca ai primit un raspuns de incredere de la un doctor avizat.

Utilizator11578088218

acum 4 ani

Nu e bine sa intrerupi un antibiotic. Si daca e posibila o sarcina e de preferat antibiotic decat infectie.
O spun poate e folositor pt altcineva care citeste intrebarea ta, banuiesc ca deja te a informat medicul.
Succes

Utilizator11608890008

acum 3 ani

Ce este Urinocultura si unde se poate face.