Intaziere mesntruala?

Ciclul menstrual

Postata de Maria cu 8 luni in urma.

Buna ziua! Am o intrarziere menstruala de 4 zile deja, inainte de asta am fost putin racita in zona intima, aveam niste usturimi si imi venea sa ma duc la baie incontinu chiar daca nu urinam, a doua zi nu mai aveam acele usturimi si am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu.
Intarzierea e din cauza răcelii sau…

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Intarzierea menstruala poate fi cauzata de mai multe motive, inclusiv stres, fluctuatii hormonale, schimbari in greutate, exercitii fizice intense, anumite medicamente sau afectiuni medicale. Raceala sau usturimile in zona intima nu sunt direct legate de intarzierea menstruala, dar ar putea afecta ciclul menstrual daca provoaca stres sau perturbari hormonale.

Daca ai avut relatii sexuale fara protectie, exista posibilitatea unei sarcini, iar intarzierea menstruala ar putea fi unul dintre primele semne. Recomandam sa faci un test de sarcina pentru a verifica daca acesta este cazul.

Daca testul iese negativ si intarzierea persista, ar fi indicat sa mergi la un medic pentru a evalua cauza exacta a intarzierii menstruale: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/intarzierea-menstruatiei_9491