Intarzierea /opeirea ciclului

Ciclul menstrual Sangerare fibrinolytica

Postata de fulgusor cu 14 ani in urma.

Buna,
Daca ai o problema si te putem ajuta poti sa scrii, iar cineva cu siguranta te va indruma spre bine. Pe curand

Raspunsuri (14)

fulgusor

acum 14 ani

Am o fetita de 11 ani careia i-a venit ciclul (prima data acum 4 luni) Plecam la mare si... cred ca ,mititica, va avea ciclu exact in aceasta perioada. Ce pot sa fac, exista ceva cu care il pot intarzia pt a se putea si ea bucura de apa?!

Adrienne

acum 14 ani

Pentru diminuarea debitului menstrual se recomanda vit. K.......pentru intarziere........nu stiu,intreaba farmacista......

cherryiuliana

acum 14 ani

as avea si eu nevoie de un sfat.sunt la menstruatie iar luna aceasta am avut neplacuta surpriza sa observ ca nu imi curge normal ci niste cheaguri negre foarte urate.de venit imi vine regulat.este prima oara cand patesc asa ceva si nu stiu ce sa fac si din ce cauza poate fi

Adrienne

acum 14 ani

De obicei,sangele menstrual este fluid,necoagulabil,dar in 50% din cazuri prezinta mici cheaguri din cauza unui defect de fibrinoliza [anticoagulare ] la nivelul endometrului. Faci tratament cu un medicament care influienteaza coagularea sangelui ? Oricum,a intrevenit o problema de coagulare, iti pot recomanda doua analize numite :" Timp de protrombina Quick " care arata timpul de coagulare a sangelui si " Fibrinogen " o substanta proteica cu rol f. important in coagularea sangelui,in formarea cheagurilor de sange. Dar, iti recomand o vizita la medicul ginecolog,care este competent pentru a-ti raspunde la problema ta. Multa sanatate !

moody

acum 14 ani

Buna Ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.Am 20 ani,nu iau pastile anticonceptionale.
Dupa calculele mele.....trebuie sa-mi vina mentruatia fix cand plec in concediu,la mare :(.
Am un ciclu ft regulat.Nu am avut nici o problema,de cand ma stiu,mi-a venit in fiecare luna;din ziua in care mi se termina ciclu,numar 20-22 zile si imi vine,ma tine 4 zile.
nu vreau sa aman ciclu cu luniile.Doar o saptaman fix.De luni,pana duminica.
Stiu de vitamina k.Am citit tot felul de cazuri nu as vrea sa incerc.
O alta prietena mi-a zis....cu 3/4 zile inainte sa-mi vina ciclu sa iau cateva partilute de anticonceptionale.este ok?mai degraba as lua anticonceptionale,9 zile decat vitamine k.
Va rog din suflet sa ma ajutati...

multa sanatate!

Lenke

acum 14 ani

Nu recomand vitamina K - poate provoca probleme urate, legate de coagularea sangelui.
Daca luati anticonceptionale, puteti sa nu tineti pauza intre 2 folii, ci sa incepeti o noua folie, imediat dupa ce ati terminat-o pe prima. Luati cate pastile aveti nevoie (chiar si folia intreaga, daca e necesara), apoi tineti normal pauza de 7 zile, timp in care va aparea si menstra. Bafta.

Pentru cele care nu iau anticonceptionale - nu exista metode sigure pentru intarzierea menstrei.

simona_17

acum 14 ani

am si eu o intrebare...va rog sa-mi raspundeti...de obicei atunci cand imi venea menstruatia ma simteam rau si aveam dureri groaznice iar sanii se faceau fermi si ma dureau...dar in ultimele 2 luni nu am mai avut nici o durere si nici sanii nu se schimbau iar mia venit cu vreo 2 saptamani mai devreme si imi tine 3 zile,4 fata de 5,6 cat imi tinea inainte si nu stiu c anume se intampla...daca stiti va rog sa-mi spuneti ca ma cam sperie situatia.

ramona_scump

acum 14 ani

Buna....am 20 de ani si trebuia sa imi vina ciclu pe 8 luna asta...defiecare data cand fac sex ma protejez! iar luna asta nu mia venit ce sa fac ?

elena

acum 13 ani

hi, am 15 ani si mie mi''''a venit ciclu la 13 ani cam prin august (2008 parca :) ), ziua mea fiind in mai.. de cand am inceput cred ca am fost bine primele 2-3 luni.. dar dupa nu mi''''a mai venit regulat.. imi venea din 2 in 2 luni..pana acum cat de cat ok, DAR in august 2009 cand eram in cea saptamana am baut la o petrecere si sa zicem ca nu imi mai aduc aminte jumatate din noaptea aia. contact sexual nu am avut ..din august de atunci, mia venit din nou abia in februarie 2010 ( DUPA 6 LUNi !! ) si parca am avut asa 4 zile din nou ciclu.. dar dupa nu mi''''a mai venit si nici pana acum, in iunie nu mi''''a venit..ar trebui sa''''mi vina pe 13-14 .. ce ar putea sa fie, va roog raspundeti !!

dulcika

acum 10 ani

buna.am interrupt anticonceptionalele de tot de la inceputul anului si de 4 luni nu mi-a mai venit ciclul.am peste 35 ani .nu sepune problema unei sarcini.ce mai e de facut in conditiile in care am facut si transvaginal si mi-a dat duphaston 5 zile si degeaba ???

Maria

acum 9 ani

Ce pot sa fac sa nu imi mai vina ciclu in ultimele 2 zile de menstruatie?

Alexandra

acum 7 ani

Buna ziua.Am si eu o problema si sper sa imi raspundeti repede.Pe data de 15 plec la mare si chiar atunci trebuie sa imi vina menstruatia si as vrea sa iau ceva sa imi intarzie cateva zile...am auzit de la cunostinte ca sunt bune anticonceptionalele sa iau o folie( tin sa metionez ca nu am mai luat niciodata).va multumesc

Daria

acum un an

Buna ziua! In luna Decembrie urmează sa merg intr-o vacanța de cateva zile. Calendarul menstrual arată ca o sa mi vina înainte de vacanța cu o zi,deci automat voi avea menstruație si in timpul acesteia. Ați putea sa mi recomandați ceva pentru întârzierea ei? Pentru a veni după concediu?

Irina Balan

acum o luna

Buna !!am întârzieri de menstruație ,sunt răcită am infecție urinară ? Am făcut 2 teste ,sunt negative.