intarzierea menstrutiei

Ciclul menstrual

Postata de sodolescucarmen cu 12 ani in urma.

intarzirea menstruatiiei dupa pastila de a doua zi inseamna o sarcina?

Raspunsuri (10)

DA!!!!!

acum 12 ani

Inseamna dereglare hormonala mai degraba. Pastila de a doua zi este o''''bomba'''' hormonala care face ravagii in organism. Daca ai facut test de sarcina si nu esti insarcinata, sigur te-ai dereglat hormonal. Atentie la pastila de a doua zi, nu este indicata utilizarea ei decat foarte rar. Utilizeaza alte mijloace de contraceptie cu mai putine consecinte pt femei.

DA!!!!! de pe Google

acum 12 ani

Efecte secundare ale pilulei de a doua zi

Contraceptia de urgenta nu trebuie utilizata in mod regulat pentru ca duce la dereglari ale ciclului menstrual. In plus, multe femei suporta mai greu acest tip de contraceptive, deoarece au stari de greata si de voma in timpul folosirii lor. Pilula de a doua zi mai poate determina dureri de cap, ameteli, dereglari ale echilibrului hormonal, oboseala, dureri ale abdomenului inferior, sensibilitatea sanilor sau sangerari intermenstruale.

sodolescucarmen

acum 12 ani

multumesc mult,deci nu tr sa mi fac griji mi-a intarziat doar 3 zile

sodolescucarmen

acum 12 ani

mi-e f teama sa nu fi ramas insarcinata
simptomele sunt cele de dinaintea menstruatiei numai ca aceasta nu apare

Iuli

acum 12 ani

Peste cateva zile faceti un test de sarcina si va veti lamuri.

sodolescucarmen

acum 12 ani

dar cum este posibil sa fi ramas insarcinata dc am luat pastila de a doua zi?
am facut testul si a iesit pozitiv,dar l-am citit dupa 10 min,e posibil sa dea si erori?

Iuli

acum 12 ani

Rar da erori. Mai efectuati unul, de preferinta surecheck (este mai de calitate). Cititi-l cand scrie pe prospect. Se intampla ca nici pastile de a doua zi sa nu functioneze, mai ales daca este luata prea tarziu. Sa speram ca nu este cazul si a fost vreo eroare.

sodolescucarmen

acum 12 ani

da tare mult mi-as dori sa nu fie asa,o sa-l mai repet si o sa-l citesc dupa 5-6 min,nu mi-as dori sa fac un avort n-as vrea sa fac asta niciodata.

Iuli

acum 12 ani

Imi imaginez, e ultimul lucru pe care si-l poate dori o femeie. Sper din suflet sa nu fie cazul si sa nu fiti insarcinata. Tin pumnii.

sodolescucarmen

acum 12 ani

multumesc