Intarzierea menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de Ioanaa1996 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am si eu o problema ,am facut sex protejat ,cu prezervativul mereu , de cand mi am inceput viata sexuala ( 3 luni) Acum trebuia sa imi vina mentruatia de 3 zile insa nu mi.a venit ,ultimul contact l.am avut pe 5.04 , tot protejat! de fiecare data am verificat prezervativul ,nu a fost rupt , spar etc.Am facut ieri si un test de sarcina care a iesit negativ , poate fi vorba de o sarcina? Tin sa precizez ca am cateodata o stare de voma,oboseala,ovarele sunt foarte umflate , picioarele ma dor,burta la fel...Mai vreau sa precizez ca de ieri am inceput sa iau antibiotc din cauza unui implant dentar, va rog astept un raspuns . 18 ani

Raspunsuri (2)

Laura

acum 10 ani

Nu prea exista sanse sa fii insarcinata mai ales daca te-ai protejat mereu. in aceasta perioada se produc schimbari la nivel hormonal si chiar menstruatia poate intarzia pana la 10 zile. ar trebui sa stai linistita si sa astepti urmatoarea menstruatie iar daca aceasta intarzie sa faci inca un test pt siguranta ta

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ciclul menstrual variaza , in mod fiziologic, intre 21 si 35 de zile.
Utilizarea prezervativului nu garanteaza 100% contraceptia.
Exista insa si alte cauze care pot duce la intarzierea menstruatiei: stresul, tulburarile hormonale, boala inflamatorie pelvina, tulburarile metabolice, etc