Intarzierea menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de AnaL cu 11 ani in urma.

as avea o intrebare ... dupa un contact sexual in data de 17 iunie ( ne-am jucat la inceput fara prezervativ dar apoi l-am pus, a ejaculat in mine cu prezervativ) mi-a venit menstuatia in 26 iunie totul normal ( adica nu am vazut sa fie ceva anormal) azi suntem in 29 iulie si inca nu mi-a venit menstruatie, intarzie si nu ii ceva normal la mine, poate fi din cauza unei posibile sarcini sau o dereglare nush datorita soarelui sau alte motive, sunt ft ingrijorata poate fi caz de sarcina ??? ca tot am auzit de ciclu peste sarcina si altele ??? nu am mai avut contacte din data de 17 iunie
Ma ajutati cu o parere va rog sunt ft ingrijorata, pt ca nu imi vine menstruatia!!! :(

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ciclul menstrual poate varia intre 21 si 35 de zile iar acesta este influentat de o multitudine de factori: alimentatia ( anorexia), stresul, afectarea echilibrului hormonal, tulburari metabolice, anemia, infectiile pelvine, sarcina, etc. Toti acesti factori pot duce la intarzierea menstruatiei.
Este recomandat sa efectuati un consult ginecologic.