Intarzierea menstruatiei cu anticonceptionale este normala?

Ciclul menstrual

Postata de MariaM cu 2 luni in urma.

Buna! Medicul mi-a recomandat sa fac tratament cu anticonceptionale (Midiana zilnic). Totul a decurs ok in prima luna de administrare, insa acum in a2a luna am luat prima pastila placebo, insa menstruatia nu a aparut inca. Ce poate fii?
Va mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei in timpul administrarii pilulelor anticonceptionale poate fi normala. Aceste pilule regleaza ciclul menstrual si uneori pot cauza o usoara intarziere a sangerarii menstruale. Cu toate acestea, daca aceasta intarziere persista sau observati alte simptome neobisnuite, este recomandat sa mergeti la medic pentru un control medical.

Situatia poate fi cauzata de o serie de factori, cum ar fi stresul, modificari ale greutatii corporale sau, in unele cazuri, sarcina. Este de asemenea posibil ca organismul dumneavoastra sa se adapteze inca la tratament.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/efe-secundare-ale-pilulei-contraceptive_16498