intarzierea ciclului

Ciclul menstrual

Postata de Andreeeeaaaa cu 11 ani in urma.

Buna... Am avut un contact sexual neprotejat in udata de 27 septembrie. Trebuie sa mentionez ca el nu a ejaculat in mine. Totusi, eram constienta de spermatozoizii care se pot regasi in lichidul seminal- eu fiind si cam in perioada ovulatiei, si am hotarat sa iau pastila de a 2a zi. Am luat prima pastila la 13 ore dupa contact, iar a doua la 12 ore dupa prima. Nu am avut niciun efect advers al pastilei, nici macar acea sangerare. Ciclul mi-a venit cand trebuia sa imi vina, poate cu o zi intarziere, pe 8 octombrie.. Doar ca acum mi-a intarziat 4 zile- mentionez ca am ciclurile menstruale destul de regulate. Am avut si niste probleme de sanatate luna trecuta si am slabit destul de mult intr-un timp rapid. Ar putea fi de la asta? s-a mai intamplat sa imi intarzie asa.. sau m-am dereglat hormonal? e posibil sa fiu insarcinata?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista o multitudine de factori ce influenteaza ciclul menstrual: stresul, tulburarile hormonale ( inclusiv administrarea de anticonceptinale de urgenta), tulburari metabolice , afectiuni inflamatorii pelvine, alimentatie,etc.
Asadar, deja detineti mai multe conditii de pot duce la intarzierea ciclului mentrual.
Un consult ginecologic este binevenit.

crina

acum 11 ani

sa nu mai faci niciodata p***aa asta, sa i ei pastila de a 2 zi. are foarte multe efecte secundare. si eu am facut la fel. iti provoci singura amenoreea (lipsa menstruatiei). asa am facut eu si cand am fost la ginecolog mi a zis k niciodata in viata mea nu mai i au asa ceva. sanatate multa

Maria

acum 10 ani

Buna ziua ma numesc Maria, am 27 de ani si am si eu o mare problema. Mi-a intaziat menstruatia 8 zile ceea ce mie nu mi-s-a intamplat niciodata. De 4 luni incerc sa raman insarcinata ,cand am vazut ca intarzie menstra ma bucuram si credeam ca am ramas dar in ziua a9 a m-am trezit cu o sangerare ambudenta ceea ce nu am patit. Ma puteti ajuta va rog sa-mi spuneti din ce cauza, Sunt foarte speriata. Va multumesc

ade

acum 10 ani

buna

ade

acum 10 ani

buna,am 28 de ani si mi a intarziat ciclu 8 zile,in ziua 9 de dimineata am inceput sa am simptome de ciclu,la inceput secretie maro pana seara ,dupa aceea am inceput sa sangerez ,dar mai putin,nu ca la un ciclu mormal.Mentionez ca nu mi a intarziat niciodata ciclu si acum 3 ani am fost operata de sarcina extrauterina.Am facut 2 teste de sarcina care au iesit slab pozitiv si bhcg ,10,66,a trecut cineva prin asa ceva???sunt insarcinata sau dereglare hormonala???