Intarzierea ciclului menstrual 10 zile?

Ciclul menstrual

Postata de MembruMobileApp1503732439 cu 6 ani in urma.

Nu stiu cum sa incep. Am ales sa scriu pe acest site, deoarece sunt foarte nelinistita. Nu mai sunt virgina. Ultimul contact sexual pe care l-am avut a fost acum 7 luni. Insa de atunci am inceput sa ma masturbez (si tot odata sa imi introduc si degetele in vagin). Pana acum nu am avut nicio problema, dar luna asta mi-a intarziat menstruatia deja 10 zile si nu stiu de ce. Eu traiesc in casa cu tatal meu si ma gandesc ca poate sa fi ramas pe undeva vreo urma de sperma si sa mi-o fi introdus eu in vagin din greseala. Desi am citit ca sperma nu traieste in afara vaginului decat cateva minute. Nu stiu ce sa mai cred, o i-au razna.. Credeti ca as fi putut ramane insarcinata in modul acesta?? Eu nu imi doresc o sarcina inca. De la ultimul ciclu am fost plecata o saptamana jumatate in vacanta si am schimbat si programul si alimentatia...se poate si de acestea sa fie intarzierea aceasta de menstruatie? Pana acum mi-a mai intarziat ciclul  dar maxim 2-3 zile, nu atat de mult. De 5 zile ma dor sanii si spatele, dar tot asa ma dureau si inainte sa imi vina menstruatia. Va rog ajutati-ma!!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096